Цього року Марина Вязовська стала переможницею грантової програми «Talents For Ukraine» від KSE Foundation – благодійного фонду Київської школи економіки. Свою нагороду у розмірі 25 тисяч американських доларів вона переказала Міжнародному центру математики в Україні (ICMU).
Гранти «Talents For Ukraine» призначені для тих, хто впливає на розвиток України та світу. У 2024 році програма сфокусована на технологіях і науці: 60% підтримки буде надано талановитим людям, які розвивають ці напрямки в Україні.
Вязовська є лауреаткою медалі Філдса, найвищої світової нагороди за математичні дослідження. У 2016 році вона розв'язала математичну проблему оптимального пакування куль у просторі високої розмірності. Її аргументація була надзвичайно короткою та елегантною, це була справжня сенсація. Лише кілька років перед тим вчені завершили перевірку розв'язку цієї задачі у звичайному тривимірному просторі: доведення сформульованої на початку XVII століття гіпотези Кеплера займало понад 300 сторінок і частково покладалося на комп'ютерні обчислення. Розв'язання Вязовської було викладене лише на 20 сторінках. У ньому поєднався широкий спектр математичних методів, від аналізу і теорії апроксимації, у яких працювала з часів навчання у Київському національному університеті, до теорії чисел, яку опанувала в аспірантурі Боннського університету. Вклад Вязовської у світову науку було відзначено численними нагородами. На церемонії вручення медалі Філдса на Міжнародному конгресі математиків у 2022 році вона говорила про Україну та злочини російських окупантів, а грошову премію віддала на підтримку України.
Вязовська очолює кафедру теорії чисел у Федеральній політехнічній школі Лозанни у Швейцарії. Восени 2022 року вона віддалено прочитала курс дискретної математики у Київському національному університеті. Спільно з групою математиків українського походження, Вязовська є засновницею ICMU та приймає активну участь у становленні Центру.
На світлині: Вязовська читає цикл лекцій про класичні та нові методи пакування куль під час школи-конференції «Числа у Всесвіті» – першої проведеної ICMU наукової події. Київська школа економіки, 9 серпня 2023 року © Йосип Сивенький