logo
ICMU
11 серпня 2023

«Числа у Всесвіті» та урочисте відкриття Центру

7-11 серпня відбулася перша наукова подія, організована Міжнародним центром математики в Україні. Це школа-конференція «Числа у Всесвіті», яка представила широкому загалу останні досягнення у теорії чисел та її застосуваннях. Подія проходила у форматі міжнародного моста між Києвом та Варшавою. Український майданчик надала Київська школа економіки, а з польського боку - Міжнародний математичний центр імені Стефана Банаха, з живим зв’язком між двома аудиторіями. У програмі були серії лекцій двох лауреатів медалі Філдса – Марини Вязовської та Теренса Тао.

9 серпня пройшла спеціальна урочиста сесія «Чисел у Всесвіті», присвячена відкриттю Міжнародного центру математики в Україні. Зустріч відкрила промова Михайла Подоляка, Радника Голови Офісу Президента України. Польську владу представляв Павел Шрот, Державний секретар та Голова Кабінету Президента Республіки Польща. Підтримку ініціативи створення Центру українським урядом висловив Ігор Таранов, Директор Директорату Науки та Інновацій при Міністерстві освіти і науки України. Від польського уряду виступив Войцех Мурдзек, Державний секретар, заступник міністра освіти і науки Польщі. У записі прозвучала також промова Клер Жирі, Генеральної директорки з питань досліджень та інновацій Міністерства вищої освіти та досліджень Франції, яке цього року виділило на створення ICMU грант у розмірі 200 тисяч євро. Новий науковий заклад привітали академік Анатолій Загородній, Президент Національної академії наук України, академік Марек Конажевський, Президент Польської академії наук, та Ольга Полоцька, Виконавча директорка Національного фонду досліджень України – стратегічного партнера ICMU.

«Україна має глибокі математичні традиції, тут завжди був високий інтерес до математики. Новий Центр стане місцем, де відбуватиметься інтенсивний контакт українських вчених з їх закордонними колегами, де молоді дослідники дізнаватимуться про найновіші відкриття з усього світу,»

– Марина Вязовська, професорка Федеральної політехнічної школи Лозанни та членкиня Координаційного комітету ICMU.

ПЛАНИ ЦЕНТРУ

Під час спеціальної сесії 9 серпня Координаційний комітет ICMU представив плани Центру учасникам та гостям події. Деякі наукові програми можливо запустити вже під час війни. Зокрема, Центр планує організацію літніх та зимових наукових шкіл, які залучатимуть студентів та аспірантів до активних областей сучасних досліджень, проведення популярних лекцій для широкої аудиторії та перекладу сучасної математичної класики на українську мову. Програма співпраці передбачає, що невеликі групи дослідників проводять у Центрі від одного до двох тижнів, працюючи над конкретною задачею. Лондонське математичне товариство планує стати партнером програми візитних стипендій для вчених. У майбутньому основною регулярною діяльністю Центру буде проведення тематичних програм тривалістю від місяця до повного семестру. Тематична програма включатиме ряд таких заходів, як серії лекцій запрошених гостей, щотижневі семінари, конференції, майстер-класи та наукові школи.

«Центр є надзвичайно потужним проєктом, який посилить лідерські позиції нашої країни у світовій науці. Наш Фонд радий долучитися до розвитку цієї ініціативи,»

– акцентувала під час спеціальної сесії 9 серпня Ольга Будник, Радниця Президента України з питань Фонду Президента України з підтримки освіти, науки і спорту.

Фонд Президента України з підтримки освіти, науки і спорту буде представлений у Наглядовій раді ICMU, завданням якої є підтримка реалізації проєктів Центру, нагляд за його фінансовою діяльністю та стратегічне планування.


ПІДСУМКИ «ЧИСЕЛ У ВСЕСВІТІ»

Школа-конференція «Числа у Всесвіті» перевершила всі сподівання її організаторів. «По перше, це надзвичайно високого рівня сучасна математика, і дякуючи майстерності викладачів вона стає зрозумілою, буквально простою,» – прокоментувала Маша Власенко, професорка Інституту математики Польської академії наук, членкиня Координаційного комітету ICMU. – «Цього ми сподівалися, запрошуючи таких видатних лекторів. Але друге, і в цьому ми не могли бути впевненими: школа зібрала надзвичайно талановитих молодих людей. Вони розуміють, задають питання, розв’язують задачі. Наша аудиторія, слухачі – це чудо, на яке ми не могли сподіватися.»

Підсумовуючи свій тиждень на «Числах у Всесвіті», Теренс Тао написав у соціальних медіа: «Українська математична спільнота виявилася значно більшою, ніж я уявляв, від її палких студентів і до двох Філдсівських медалістів (Дрінфельда та Вязовської). Оглядаючись назад у часі, я думаю, що значна частина цієї сили була історично затьмарена в епоху холодної війни [...]»

«Такі зустрічі мотивують і на них можна дізнатися про те, про що не прочитаєте у жодній книжці, не почуєте в університеті. Вірю, знання живуть у людському серці, а обмін знаннями йде від серця до серця.»

– Марина Вязовська у спілкуванні з журналістами під час «Чисел у Всесвіті».